İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

502 Bad Gateway Nedir?

502 Bad Gateway Nedir?

502 Bad Gateway Nedir?

Web sitenizin barındırıldığı ve sitenizin çalışmasını sağlayan tüm sunucular, geçiş sağlayan sunucular hariç, upstream sunucu ve origin sunucu olarak adlandırıldığını belirtebiliriz. İnternet kullanıcısının ziyaret etmek istediği web sitesinin URL adresini internet tarayıcısına yazdığınızda geçit sunucusuna istek gönderilmektedir. Geçit sunucusu da ihtiyacı olan veriyi çekebilmek adına upstream ve origin sunucularına bilgi ve talimat göndermektedir.

Gateway (Geçit) sunucusu ilk öncelikle veritabanının bulunduğu sunucudan MySQL veritabanını çağırmakta. Sonrasında uygulama sunucusundan PHP dosyaları ve dinamik içerikleri elde etmek istiyor. Son aşama olarak ise web sunucunuzda mevcut olan sitenizin içeriğinde yer alan tema, multimedya, eklenti, Javascript ve CSS dosyalarına istek gönderilmektedir. Tam bu nokta da ise oluşan 502 Hatalı Ağ Geçidi sorunu ortaya çıkarak bütün hayallerinizi alt üst edebilir 🙂

502 Bad Gateway Nedir DiperwebGateway sunucusu tarafından iletilen talimatlara karşı diğer sunucuların yanıt verememesi veya hatalı bir yanıt vermesinden dolayı 502 Bad Gateway hatası ortaya çıkmaktadır. İletilemeyen verilerin aslında tek bu hatayı doğurmasından kaynaklamamakta. Oluşan bu hatanın nedeni web sitenizin kullandığı altyapıdan kaynaklı olabileceği gibi DNS servislerinden de kaynaklanabilmektedir.

Sunucunuzun bir anda veya artarak edindiği organik trafikten kaynaklı olarak bunu kaldıramamasıyla ortaya çıkabilecek erişim sorunu da oluşabilmektedir. Diğer yönden de herhangi bir sistem dosyası,tema ve eklenti hatalı çalışması durumunda ve web tarayıcınızın önbelleğinde oluşan bir hatadan dolayı bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca internet çıkışınızı sağlayan cihazınız veya ağ bağlantılarınız yapılandırılmasından kaynaklı oluşabilecek hatalı ağ sorunu görüntülemeniz mümkün olmaktadır. Tabii CloudFlare gibi firmalardan edineceğiniz CDN hizmetinden kaynaklanacak CDN hatası 502 Hatalı Ağ Geçidi hatasını tetikleyebilmektedir.

Diperweb olarak amacımız bu gibi yazılar ile birlikte internet kullanıcılarına destek ve çözüm olma odaklıyız.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!