İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

5 Adımda Anahtar Kelime Analizi

5 Adımda Anahtar Kelime Analizi

5 Adımda Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelimeler, internet kullanıcısının hizmet, bilgi ve ürün aramak için kullandıkları ve yazdıkları kavramlardır. Anahtar kelime araştırması ise mevcut web siteniz için arama motorunda listelenen arama sonucunun ilk sayfasında çıkabilmesi için yapılması gereken çalışmalar bütünüdür. Bu yazımız ile birlikte adım adım nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatmayı hedefliyoruz.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

SEO için ilk ve en önemli adım anahtar kelime analizi olduğunu söyleyebiliriz. Bu analiz ile birlikte, hedeflediğiniz kitlenin web sitenize erişmesinde aramasını gerçekleştireceği anahtar kelimenin bir listesi diyebiliriz. Böyle bir liste hazırlayabilmek için web site sahipleri, arama motorları ile kullanıcılar arasındaki iletişimin nasıl kurulduğunu araştırması gerekmektedir.

Burada sormamız gereken ve cevabının bulunması gereken soru: “İnternet kullanıcılarının hizmet, ürün ve sorularına yanıt arar iken Google arama motoruna hangi arama kelimelerini yazmakta ve ne bulmayı hedefler?” sorusunun cevabını bulmak gereklidir. Yapılacak olan bu liste ile birlikte web site sahipleri web sitelerine daha çok internet kullanıcısı çekebilirler. 

Anahtar Kelime Analizinin Önemi

Anahtar Kelime analizinin gerçekleştirilmesi hedef kitleye ulaşma konusunda önem arz etmektedir. Çünkü hedeflenen kitlenin hangi terimleri kullanacağı baz alınmaktadır. Bazı web siteleri, ürünleri veya hizmetleri tanımlamak için genellikle kullanmadığı kelimeleri kullanmayı tercih edebilmektedir. Bu tutarsızlıktan dolayı kullanıcılar web sitelerini bulma konusunda zorluk çekecektir.

İyi bir şekilde gerçekleştirilen anahtar kelime analizi, hedeflediğiniz kitledeki internet kullanıcılarının Google’da aratmak istedikleri terimlerin aynısını kullanmasını sağlayacaktır. Böylelikle kitlenizin arattığı terimleri bularak müşterilerinizin sorularını anlayacak ve bu duruma uygun içerik üreterek onlara cevap verebilir durumda olacaksınız. Böylelikle web sitenize organik ziyaretçilerin gelmesini sağlamış olacaksınız.

Anahtar Kelime Analizi Ne Zaman Gerçekleştirilmelidir?

Web sitenizi arama motorlarına optimize ederken kullanmanız gereken birinci yöntemlerin başında anahtar kelime analizi gelmektedir. Bundan dolayı web sitenizin amacına uygun ilk başta genel analiz yapmanız gereklidir. Aşağıda bulunan konular içinde bu analiz çok etkili olacaktır;

 • Yeni içerik fikirleri aramak ve uygulamak için
 • Bulunan içeriğinizi optimize etmek için
 • Yeni konu başlıkları oluşturmak için

5 Adımda Anahtar Kelime Analizi Diperweb

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İlk olarak işinizin amacını tanımlamanız gereklidir. Sonrasında iş alanınızla ilgili değerli anahtar kelimeleri bulmak için aşağıda bahsettiğimiz konudaki yöntemleri tercih edin ve bunların ardından rekabetini ve zorluğunu belirleyin. Bunların sonunda ise internet kullanıcısının arama amacını belirleyin ve bununla ilgili açılış sayfası hazırlayın.

1- Hedefiniz ve Misyonunuz Nedir?

Hiç bir işe başlamadan önce web sitenizle ilgili aşağıdaki soruları itina ile cevaplandırın:

 • Web sitenizin ana konusu nedir?
 • Özel olarak ne sunuyorsunuz?
 • Size ihtiyacı olan kitle ne aramakta?
 • İnternet kullanıcıları neden web sitenize gelmeli ve geliyor?

Bu soruları cevapladığınızda, anahtar kelime analizinizin önemli bir adımını gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

2- Anahtar Kelime Listenizi Oluşturun

Hedeflerinizi etkili bir şekilde belirledikten sonra web siteniz için doğru ve eşlemeli kelimeleri bulmanız gerekmektedir.

Size en uygun anahtar kelimeyi seçmek için üç kriteri baz alabilirsiniz:

 • Arama oranı
 • Tıklanma oranı
 • Anahtar kelime zorluğu

İlk iki madde birlikte ele alınması daha avantajlı olacaktır. Yani bu konumda tıklanma oranının yüksek olması ve arama oranının iyi durumda olması önemlidir.

Anahtar Kelime Zorluğunu Tespit Edin

Web sitenize uygun anahtar kelime analiz unsurlarından birisi de anahtar kelime zorluğu ve rekabet düzeyidir. Kelimenizi sıralamak için lazım olan para miktarı ve zamanı tahmin edebilmek adına anahtar kelimenizin ne kadar rekabetçi olduğunu tespit etmeniz ve bu kelimeye para ve zaman harcamanızın sizin için uygun maliyetli olup olmayacağını analiz etmeniz gereklidir.

Anahtar kelimenizin zorluk derecesini tespit etmek için uygun anahtar kelimeyi Google arama motorunda aratın ve ilk sayfada bulunan kriterleri analiz etmeye başlayın. Çünkü kural basit! Onların yenmeniz gerekli.

Rakip Web Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • İçerik Kalitesi
 • Web sitesine yönlendirilen backlinklerin kalitesi ve sayısı
 • Web Site Yaşı
 • Site Hızı
 • Rakip Sayfa Türü (Ana Sayfa, Açılış Sayfası, Blog, Ürün)
 • Rakip web sitenin alanı ve uzmanlığı

4- Yapılan Aramanın Amacını Tespit Edin

Google gibi diğer arama motorlarının da aslında tek gayesi en hızlı bir ve kısa zamanda kullanıcıya en uygun web sitelerinin sonuçlarını listelemek. Yani bir anahtar kelime arar iken internet kullanıcısının aklında tam olarak ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

 • Belirli bir web sitesini mi arıyor?
 • İnternet kullanıcısının bir sorusu mu mevcut ve bir cevap mı bulmak istiyor?
 • Bir şey satın alma hedefli mi?

Dünya genelinde internet kullanıcılarının arama yapar iken 3 hedefle arama gerçekleştirir:

 • Bilgi edinmek
 • Satın almadan önce bilgi edinmek ve araştırmak
 • Belirli bir markaya erişmek

İnternet kullanıcısının tam olarak aradıkları sayfayı bulma hedefini belirlemeniz gereklidir.

5- Açılış Sayfası Oluşturun

Anahtar kelimemizin en son adımında ise anahtar kelimeleriniz için açılış sayfası oluşturmanızdır. Bu noktada anahtar kelime için yalnızca bir açılış sayfası oluşturulması ve uygun sayfaları hedeflemesi gerektiğinin unutulmaması gereklidir. Diperweb olarak her daim bu yöntem ile SEO çalışmalarının başlanması ve hızlandırılması gerektiğini desteklemekteyiz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!